—Historie plemen—

Akity inu patří k nejstarším plemenům světa. Nachází se ostatky jejich předků z doby 5000 let před naším letopočtem. Tito psi putovali s kočovníky po celém Japonsku.

Jejich hlavním posláním bylo lovení velké zvěře, např. medvědů, jelenů či kanců, a ochrana rodiny a majetku. 
Akity dříve vypadali jinak než dnes.
Akita je v Japonsku uznávaná.
Ze druhého století př. n. l. se nám dochovaly sošky, znázorňující psa se zatočeným ocasem a vztyčenýma ušima. Sošky sloužily jako dary pro rodinu a blizké přátele.
 Akita inu je symbol štěstí, blaha a věrnosti. . Akity jsou vysoce ceněné, byly vydávány zákony na jejich ochranu. V roce 1931 bylo plemeno ministerstvem vyhlášeno za národní poklad a kulturní bohatství.

Velkou ránu plemeno zažilo koncem 19. a začátkem 20. století. V Japonsku se začaly rozšiřovat psí zápasy a tato krvavá podívaná si žádala větší, mohutnější a krvežíznivější psy! Proto bylo plemeno kříženo s mastify a tosami inu. Plemeno upadalo.

V roce 1927 byla založena společnost chovatelů původních akit a to společnost- AKIHO (akita inu hozonkai), tato společnost sídlí ve městě Ódate. Diky založení společnosti AKIHO se plemeno vyčistilo zpět do ČISTOKREVNÉ JAPONSKÉ AKITY. 

Další ránu pro toto plemeno přinesla DRUHÁ SVĚTOVÁ VALKA. Plemeno bylo opět kříženo( hlavně s německými ovčáky). Byl vydán zákaz chovu Akit. Mnoho psů uhynulo, kvůli ZÁKAZU krmení psů, ketré zavedlo JAPONSKÁ VLÁDA. Poté co si Američtí vojaci po válce odvezli spostu psů s sebou do USA, nastalo další nekontrolované křížení... USA pozdeji založili valstní ,,plemeno''. Známé jako AMAERICKÁ AKITA.
Kroky Američanů a Japonců se rozcházely a proto bylo schváleno rozdělení plemene.  Presněji na: Japonská Akita inu & Americká akita.

Dnes je chov ustálen a akity jsou rozšířeny po celém světě. Centrum chovu je v Ódate, kde je téměř vše spjato s národním plemenem. 

Po celém Japonsku nalezneme upomínky na Akity. Společnost AKIHO dodnes sdružuje čistokrevné akity ( akity s japonskymi předky) a stará se o jeho zdárný vývoj.